Zalahaláp

Zalahaláp

Zalahaláp községet a Tapolcai – medencét körülölelő tanúhegyek északi részén találjuk. Tapolca, Nyirád, Sáska, és Hegyesd településekkel határos. A község létezéséről 1243-ban kelt írásos feljegyzés tanúskodik. Előbb az Atyuz nemzettség, majd a Bogát-Radvány család birtoka. Későbbi birtokosai között találjuk a Halápi családot. A helységnév személynévből keletkezett, a község 1950-ig Zala megyéhez tartozott. A Haláp-hegy tetején nagy kiterjedésű őskori település nyomaira bukkantak 1938-ban. A kőbányászat során bronz- és vaskori leletek kerültek napvilágra. Zalahaláp a központi belterületen kívül Ódörögdpuszta, Újdörögdpuszta, és Kolónia településrészekre tagolódik. Ódörögdön és Újdörögdön uradalmi gazdaságok voltak. Nagyobb uradalmi birtokosok voltak a Bogyay, Rónai, a Hedri és az Ambrus családok. Kolónia településrész a kőbánya 1912-ben történő beindításával jött létre, mivel ott a bányászok számára szolgálati lakásokat építettek.

A település barokk stílusú római katolikus templomát 1770-ben a Bogyai uraság építette. Oltárfreskóját a neves németalföldi festő, Franz Anton Maulbertsch festette. A római katolikus templom műemlék jellegű épület.

A templomkertben található az I. és II. világháborús bazaltból készült emlékmű, mely a település világháborúkban elhunyt lakosainak állít emléket.

A falu bejáratánál Szent Vendel szobor áll, utcái mentén és a hegyben is gyönyörű kőkereszteket talál az idelátogató. A település 1 hektáros természetvédelmi területtel rendelkezik. A park mellett szépen gondozott zöldövezetben működik a Művelődési Ház, és az általános iskola, mely 1996-ban Csontváry Kosztka Tivadar festőművész nevét vette fel. Az iskolában alapfokú művészetoktatás folyik.

Zalahalápot az Ipari Park, a Szőlőhegy, a kialakított építési telkek,  a Balaton, és a Bakony közelsége teszi érdekessé.

A híres halápi hímzés szép példányai a Néprajzi Múzeumban is fellelhetők.

A településünk erejét az összetartás, és a civil szervezeteink adják. A Polgárőrség, a Zalahaláp-Sáska Önkéntes Tűzoltó Egyesület, a Vöröskereszt, az Ifjúsági és sportegyesület, a Nagycsaládos Egyesület, és a Nyugdíjas Klub komoly erőt képvisel.

A község központja folyamatosan épül, szépül. A parkban lévő mamutfenyő emlékmű, a szoborparkkal, a Bogyay kastély, a Római Katolikus templom, a faluközpontban lévő kerti tó, a Bazalt bánya, a Haláp-hegyi tanösvény, az Ébredő Vulkán Szoborpark , és a Haláp-hegyi panoráma sok érdeklődőt vonz.

2019 tavaszára készült el a Haláp Tanösvény a Hegyen, amelyet hivatalosan májusban adtak át. A különleges, egyedi látványt kínáló útvonal és a hozzá tartozó információs állomások a tulajdonos bányavállalat kivitelezésében készültek el és ingyenesen bejárhatók, megtekinthetők a kirándulók számára. A három kilométernyi, két nehézségi fokú bejárási útvonalat kínáló tanösvény, tíz információs hellyel ellátott állomással rendelkezik, gyönyörű erdei környezetben, a hegy minden oldaláról kilátást biztosítva fogadja a látogatókat.

Nagyon jól működő Óvodánk, Főzőkonyhánk, Általános Iskolánk, Postánk, Orvosi Rendelőnk, Védőnői Szolgálatunk, Fagyizó és kávézónk, ABC-nk, Művelődési Házunk van.

A rendezvényeinken szívesen látjuk: a Farsangi Bálra, az Európai Uniós Napra, az Anyák Napjára, a Májusi nappali Borútra, a Szőlővirágzás Ünnepére, a Falunapra, a Szüreti Felvonulásra, az Októberi esti Borútra, a Halottak Napi Megemlékezésre, a Mindenki Karácsonyára, a Szilveszteri Óév búcsúztatóra, és az év közben megtartott programjainkra.

Turizmus, vendéglátás

Szabadidő

Aktuális programok